Nebankovní půjčky poskytují u nás nebankovní a finanční společnosti, které získali licenci od České národní banky. Díky této licenci, kterou musí mít od 1. 3. 2017 všichni poskytovatelé nebankovních půjček, zmizela z trhu řada neseriózních podnikatelů, kteří vrhali stín na slušné poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Náklady na získání licence jsou poměrně vysoké a díky tomu se zúžila nabídka nebankovek, především těch menších. Požadavky ČNB jsou striktní - především jde o kapitál ve výši 20 milionů korun, důvěryhodnost vedení firmy a také předpisy upravující podnikání.
I přesto působí na českém trhu stále velké množství nebankovních společností, které se zabývají poskytováním nebankovních půjček. Ale díky změně zákona o spotřebitelském úvěru, z prosince 2016, se podmínky pro vyřízení půjčky zpřísnily. Hlavní změnou je nutnost prověřit úvěruschopnost žadatele, bonitu a registry dlužníků. Získat tak například půjčku bez registru nebo půjčku bez doložení příjmu už není tak snadné. Půjčky bez ručitele jsou stále v oblibě a získání není problém, pokud to dovoluje dostatečný příjem žadatele.
Oblíbené nebankovní půjčky do výplaty nebo SMS půjčky, kdy jde řádově o tisícikorny na 30 dnů, se sice dají získat i bez registru a bez doložení potvrzení o příjmu, ale je třeba počítat s tím, že nebankovní poskytovatelé si žadatele určitým způsobem ověřit musí, především z hlediska bonity, tak jak jim to ukládá zákon. I přesto patří krátkodobé půjčky mezi nejdostupnější. Jejich výhodou je rychlé a pohodlné vyřízení online, a peníze se tak dají získat u některých poskytovatelů téměř ihned, nejčastěji do 24 hodin od podání žádosti. U půjček vyšší hodnoty se bez doložení příjmu neobejdete a navíc nesmíte být ve zkušební ani výpovědní lhůtě.
Nebankovní půjčky jsou k dispozici nejen pro veřejnost, ale i pro podnikatele. Těm pak stačí k vyřízení doložit daňové přiznání. Výše úvěru se pak schvaluje a závisí na možnostech splácení. Nebankovní úvěry lze rozdělit podle parametrů a podmínek na krátkodobé a dlouhodobé. Každý si může vybrat, na co si chce půjčit. Horší podmínky budou mít lidé s nedoložitelnými příjmy, jako jsou lidí nezaměstnaní a lidé pracující na dohodu. Nebankovní půjčky si mohou vyřídit i ženy na mateřské dovolené nebo důchodci. Vždy záleží na konkrétní nebankovní společnosti a jejich podmínkách pro vyřízení půjčky.
Publikováno 1. 12. 2017